Tentoonstelling over ‘vergeten’ vliegtuig in Hegelsom vanwege 80 jaar Bevrijding

In Hegelsom opent op zaterdag 23 november een bijzondere tentoonstelling over een vliegtuigcrash uit de Tweede Wereldoorlog. De Heemkundevereniging Hegelsom brengt het verhaal van vlucht Z8867 opnieuw tot leven. Dit Britse toestel stortte op 2 juni 1942 neer bij Horst, maar het incident raakte in de vergetelheid. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd vanwege 80 jaar Bevrijding.
Niels van Rens | 19 november 2024 12:14 | Aangepast op 19 november 2024 12:14
De Wellington-bommenwerper Z8867, met een vijfkoppige bemanning, vertrok op 1 juni 1942 vanaf RAF Stradishall in Engeland. Het doel: een bombardementsmissie boven Essen, Duitsland. Helaas werd het toestel neergeschoten door een Duitse nachtjager en stortte neer bij Horst, in de buurt van de Stationsstraat. Daarbij kwamen alle bemanningsleden om het leven. Hun resten werden aanvankelijk begraven bij een Duits vliegveld, maar in 1947 herbegraven op het Jonkerbos War Cemetery in Nijmegen.

Verloren verhaal
Het verhaal van de crash raakte verloren in de jaren na de oorlog. Door fouten in historisch onderzoek werd de locatie van de crash zelfs betwist. Zo werden de dorpen Heer en Nederasselt onterecht genoemd als mogelijke plekken. Dankzij ooggetuigen zoals de 90-jarige Harrie Tacken, die zich de gebeurtenis nog herinnert, kon het ware verhaal worden bevestigd. De crash verwoestte de boerderij, het woonhuis werd gespaard.

Tentoonstelling vol verhalen
De tentoonstelling biedt meer dan alleen het verhaal van vlucht Z8867. Bezoekers krijgen een breder beeld van de oorlogsjaren in de regio, met foto’s van jongemannen die hun leven gaven voor de vrijheid. De focus ligt op de gebeurtenissen in de laatste dagen voor de bevrijding, een tijd die diepe sporen achterliet in de gemeenschap.
De Heemkundevereniging nodigt iedereen uit om dit stukje geschiedenis te ontdekken. De expositie vindt plaats in Hegelsom in Zaal Debije en biedt een unieke kans om stil te staan bij de lokale impact van de Tweede Wereldoorlog, juist in dit herdenkingsjaar van 80 jaar Bevrijding.

Meest gelezen

Jongensgroep uit Horst Nederlands kampioen

Redactie | 25 mrt 2025 08:25

Persoon overleden bij ongeluk op A73 bij Grubbenvorst

Jelle van de Steeg | 25 mrt 2025 11:34

Lees ook

Kasteel Huys ter Horst bewoond op zondag 6 april

Langzaam laat de lente zich weer zien en ook op kasteel Huys ter Horst zien we steeds meer activitei...

Voorjaarseditie Groene Burendag in Horst

Op zaterdag 5 april vindt de voorjaarseditie van de Groene Burendag wederom plaats in de Mussenbuurt...

Ontdek de schoonheid van Kaldenbroek

Maak kennis met Kaldenbroek en de verbinding tussen de laag-, midden- en hoogterrassen van de Maas i...

Munckhof wint aanbesteding voor leerlingenvervoer Gorinchem, Hardinxveld-Giessendam en Molenlanden

Munckhof heeft recent de aanbesteding gewonnen voor het leerlingenvervoer van gemeenten Gorinchem, H...

Jongensgroep uit Horst Nederlands kampioen

De 'Stille Sluipers' van de Horster Jong Nederland afdeling zijn tijdens de vrijdag, zaterdag en zon...

Verlies Wittenhorst in belangrijke driepunter tegen Nuenen

Wittenhorst verloor drie kostbare punten tegen RKSV Nuenen. Ondanks legio kansen en een flink overwi...